top of page

Як відкривати таємниці?

 

         Природа щедра до нас: Усе, що  ми маємо, - від неї. Світ прекрасний, бо ми і є сама природа. Таємничий світ природи відкривається дитині в спостереженнях, пошуково – дослідницькій діяльності. “Кожна пора року надає нам таку можливість, адже кожна по – своєму особлива, приваблива, чарівна і неповторна”.

         Мало закликати людину дбайливо ставитися до  навколишнього природного середовища, найголовніше – привчати до нього  і привчати, як кажуть, з пуп’янка.

         Згуртувавшись біля дорослого, діти розглядають ранні весняні квіти, які  пустунам кортить зірвати. “Не можна цього робити,  - рослини, як люди, хочуть жити, всміхатися сонечку, радіти зелені”.

         Не випадково значну увагу потрібно надавати вихованню у дітей почуття любові до природи. Тому що, любити природу нас вчили з ронього дитинства. Мабуть ще й тоді зрозуміли, що через любов до природи виховуються такі риси, як повага до старших, доброта, чуйність. 

                  

        Шановні батьки!

  • Перебуваючи восени разом з дітьми на прогулянці, поспостерігайте, що шукають в траві птахи? Чому метелики літають біля квітів? Що вони роблять? Висновки зробіть разом з дітьми: всім тваринам потрібна їжа, адже вони живі істоти.

  • Перебуваючи разом з дітьми в парку, помилуйтесь його красою, погодуйте білочку горішками. Акцентуйте увагу дітей на тому, що вона жива істота і також хоче їсти.

  • В теплий осінній день, перебуваючи з дітьми біля водойми, зверніть увагу на те, яка вода в ній — чиста чи брудна? Хто мешкає у водоймі?

  •  Зверніть увагу дітей на те, що і рослинам, і тваринам, і птахам, як і людям, вода потрібна чиста.

  • Разом з дітьми уважно огляньте кімнатні рослини, які є у вас вдома. Доручіть дітям самостійно дізнатись, які з рослин більш вологолюбиві, а які менше (діти про це вже знають) і полити їх.

  • Проведіть разом з дітьми дослід: в дві склянки посадіть цибулини, але в одну налийте воду, а в іншу — ні. Далі спостерігайте за змінами. Висновки зробіть разом з дітьми.

  • Пересадіть зі свого городу кущ помідорів чи чорнобривців, а потім разом з дітьми поспостерігайте, де довше буде рости рослина — на городі чи в квартирі? Чому?

  • Перебуваючи у парку чи на присадибній ділянці, зверніть увагу дітей на стан рослинності. Чому зів'яли рослини на городі, на квітнику? Чому опало листя? Хай про все це розкажуть вам діти.

  • В зимову пору поспостерігайте разом з дітьми за мешканцями акваріуму і спитайте в дітей: чому на поверхню води піднімаються молюски? Чи добре живеться рибкам в акваріумі? При необхідності разом з дітьми частково замініть воду в акваріумі.

  • Запропонуйте дітям провести невеликий                                дослід: де краще дихається — на вулиці,                                           у парку?                                                                                                       Допоможіть дітям зробити правильний                                         висновок.

  • Проведіть разом з дітьми невеликий дослід                                     вазу з квітами помістіть в прозорий                                        поліетиленовий мішок і туго зав'яжіть його.                                     Через деякий час зверніть увагу дітей на те,   що в середині мішка з'явились крапельки  води. Чому вони з'явилися? Відповідь  шукайте разом з дитиною: рослина також дихає.

  • Вранці, йдучи у дитячий садок, зверніть увагу дітей на місцезнаходження сонця. Чи знаходиться воно так високо, як було влітку? Зверніть увагу дітей на температуру повітря. Спитайте в них, чому стало холодно? Допомагаючи відповісти дітям, поясніть положенням сонця на небі.

  • Перебуваючи з дитиною в лісі чи парку, запропонуйте їй знайти тих комах, яких вона зустрічала влітку. Куди вони зникли і чому? Хай про все це розкажуть вам діти, вони це вже знають.

  • Перебуваючи з дитиною на прогулянці у парку, попросіть її розповісти, чому взимку рослини «сплять»? З чим це пов'язано? Про залежності, які існують між неживою природою і живою, діти вже знають.

.

bottom of page