До Вашої уваги зразки добрих слів та виразів, які мають засвоїти діти :
-
доброго ранку, добрий день, доброго вечора; доброго здоров'я; моє вітання; радий вас бачити; вітаю вас; радий зустрічі; привіт.
-
до побачення; до зустрічі; на добраніч, бувайте здорові, бажаю всього найкращого; щасливої дороги; уклін вам; щасливого повернення, чекатиму на зустріч.
-
пробачте, будь ласка; прийміть мої вибачення; зрозумійте мене; прошу пробачення; даруйте; я був неправий.
-
будь ласка, будьте ласкаві; чи не могли б ви; дозвольте; прошу вас.
-
вітаю вас; доброго здоров'я; смачного; з днем народження; щасти вам; мир вашому дому; хай щастить; бажаю всіляких гараздів.
-
щиро дякую; спасибі; ви дуже люб'язні; прийміть мою вдячність; вдячний вам.
-
Знайомство: будьмо знайомі; радий знайомству з вами; дозвольте з вами познайомитися
Вплив ЗМІ на мовленнєвий
розвиток дітей
Телевізор стає практично єдиним співбесідником і вчителем дитини. Можливо, це не було б так страшно, якби з екрана лунало чітке, грамотне мовлення, але, на жаль, переклади за кадром, навіть дитячих мультфільмів, чомусь на диво незграбні, вайлуваті і часто «шепеляві». Багато дикторів вважають дуже дотепним імітувати заїкання, невиразно вимовляти слова тощо. Це все є порушенням мовленнєвих норм. І за цими зразками опановують мовлення сучасні маленькі діти.
Ненормативна лексика, «рваний», так би мовити розмовний стиль спілкування на екрані, реклами, кліпи з мерехтінням не пов'язаних логікою або сюжетом кадрів спричиняють порушення мовлення навіть у дуже здібних у мовленнєвому плані дітей.
У розмові з такою дитиною дивуєшся, як легко вона відтворює слова з реклам, як влучно вписує ці готові фрази у канву розмови, і міркуєш, а що можна зробити, щоб для висловлювання своїх думок дитина
використовувала також готові фрази,
але високого рівня. Адже використання
часто-вживаних виразів
допомагає дитині спілкуватися з
однолітками та дорослими, особливо,
коли ці стійкі словосполучення знайомі
кожній стороні.
.
ПЛЕКАЄМО МОВЛЕННЄВУ ОСОБИСТІСТЬ
-
Дбаємо про розвиток мовленнєвої особистості, намагаємося не уподібнювати зайняття з мови урокам.
-
Ставимося до слова не лише як до інструмента відтворення почутої від дорослого мови, а як до дійства розкриття свого внутрішнього світу, свого ставлення до людей, що навколо та самої себе.
-
Пам'ятаємо: слово - категорія індивідуальна, різні характеристики мовленнєвої діяльності притаманні дівчаткам та хлопчикам, "жвавчикам" та "млявчикам", розкутим та сором'язливим малюкам.
-
Намагаємося не вказувати щоразу дитині на мовленнєві недоліки та вади, повсякчас виправляти недоречності або помилки: мова - не самоціль, а важливий засіб спілкування.
Роль фольклору у формуванні зв'язного дітей
Які ж готові, стійкі фрази ми можемо назвати бажаними у мовленні наших дітей?
Народна творчість є невичерпним джерелом впливу, який допоможе збагатити арсенал засобів формування зв'язного мовлення дитини. Зокрема, це такі малі форми фольклору, як прислів'я та приказки. Ми настільки звикли вживати ці слова разом, що часом сприймаємо їх як синоніми. Та відмінність між ними є.
Прислів'я — це влучні, образні висловлювання, які узагальнюють різні явища життя та мають повчальний характер, приміром: «Не копай іншому яму, бо сам у неї впадеш», «Лінивий двічі робить, скупий двічі платить». Приказка — влучний (часто римований) вислів, але без повчального змісту, скажімо: «Шукай вітра в полі», «Часом з квасом, а порою з водою».
Вплив прислів'їв та приказок на образність мовлення
Важко переоцінити вплив прислів'їв та приказок на образність мовлення дітей. Про важливу роль прислів'я або образного висловлювання, можна сказати: «Мудрому говорять не прозою, а прислів'ям». І дійсно, для мудрої людини не потрібно довгих пояснень, щоб зрозуміти, як слушно поводитися. Влучні прислів'я допомагають нам розуміти сенс сказаного, а також спонукають правильно діяти.
Уміле використання прислів'я завжди вважали ознакою мудрості. Прислів'ям можна починати або закінчувати бесіду. Крім того, вони можуть дуже влучно вписуватися у канву розмови, і тоді досить важко помітити вжите під час бесіди прислів'я. «Без вірного друга — велика тута», — повчає народне прислів'я, — «З ким поведешся, від того й наберешся», «Ситий голодному не товариш», «Нема більшої біди ніж лихі сусіди», «Не буде добра, як між своїми ворожнеча», «Ліпше мудрий ворог, як дурний приятель». В Україні, прислів'я порівнюють з «птахами, які прожогом несуть нас до відкриття нових думок». Дійсно, прислів'я та приказки — невичерпний скарб, яким володіє український народ з найдавніших часів, і яким він збагачує все нові і нові покоління.
Значення міжособистісного спілкування
Міжособистісне спілкування істотно впливає на формування зв'язного мовлення дошкільників, зокрема і спілкування з однолітками.
Спілкуючись одне з одним або з дорослим, діти засвоюють готові фрази і використовують їх у своєму мовленні.
Однак, дорослий у спілкуванні з дітьми подає зразок мовлення і критерії її правильності. А у стосунках
з однолітками відбувається взаємне збагачення дітей мовленнєвим досвідом. Дитина з високим рівнем мовленнєвого розвитку є взірцем для тих, у кого недостатньо сформовані мовленнєві навички.
Як заучувати вірші з дітьми
-
Прочитайте, а ще краще розкажіть дитині вірш. Якщо ви знаєте напам’ять вірш, у дитини з’явиться стимул вивчити його. Звернуть увагу на інтонацію, з якою слід прочитати рядки.
-
Проведіть словникову роботу. Поясніть дитині значення незрозумілих їй слів, наведіть синоніми.
-
Супроводжуйте вивчення вірша відповідними рухами, якщо це можливо. Дитина сприйматиме вивчення вірша як гру, тому процес запам’ятовування стане легким і веселим.
-
Намалюйте схематично зміст вірша. Прості символи дитина сприймає швидко, без пояснень. Вони стануть опорою не лише для неї, а й для вас.
-
Обов’язково поставте декілька запитань за змістом вірша, запропонуйте дитині уявити себе на місці героя (якщо він є) або уявно перенестися до світу вірша. Це допоможе встановити, наскільки правильно дитина зрозуміла зміст вірша, а також розвине уяву, фантазію, мовлення дошкільняти.