Поради батькам щодо виховання дітей
Масару Ібука «Після трьох вже пізно»
1. Для дітей немає поняття «просте» і «складне». Все для них нове.
2. Основна частина людського мозку розвивається у віці до 3-ох років, тому багато інформації дитині легше засвоїти у цьому віці.
3. Не «засипайте» дитину іграшками. Вона або розгубиться, або їй набридне бавитися ними.
4. Коли в дитини обмежена кількість іграшок, вона шукає різні способи як їх використати і як
ними бавитись. Таким чином дитина розвиває свою уяву.
5. При виборі іграшки ставте собі питання: «Які навики буде отримувати дитина бавлячись
іграшкою?» Краще купувати іграшки з елементами за допомогою яких можна щось змайструвати ( наприклад, конструктор). Тут дитина окрім іграшки, яку змайструє собі сама, отримає ще й корисні навики.
6. Розвивайте в дитини любов до мистецтва. Це допоможе виховати гармонійну особистість. (Вмикайте дитині класичну музику, оточуйте витворами мистецтва, показуйте репродукції картин). Помилкою, вважає автор, давати дітям слухати тільки дитячі пісеньки і розглядати примітивні малюнки.
7. Виховання дитини – це непроста справа, не треба нею легковажити.
8. Виховуючи дитину, ви робите найважливішу справу в своєму житті.
9. Даруйте дитині любов, турботу і час.
10. Зазвичай, в дитинстві все дається легше ніж згодом. Наприклад: гра на фортепіано, скрипці чи вивчення
іноземних мов.
11. Навіть для найменшої дитини, оточення відіграє значну роль у розвитку. Тому речі, які оточують малюка,
мають бути яскраві і різноманітні. Більше носіть дитину на руках, щоб вона могла пізнавати довколишній
світ. Їй все надзвичайно цікаво.
12.Не бійтеся перевантажити дитину інформацією, коли вона робить щось з цікавістю - це не складно.
13. Не заставляйте дитину, зацікавте її.
14. Фізичний розвиток і рух має великий вплив на розвиток здібностей.
15. Характер дитини формується до 3-ох років. Тому дисциплінуйте її тоді, а не в той час, коли готуватимете до школи.
16. Діти до 3-ох років намагаються уподібнитися дорослим чи іншим дітям. Враховуйте це, коли щось робите, щоб вчинки не розбігалися зі словами. Дитячий колектив має вплив на дитину. Тут є і позитив і негатив.
17. Друга дитина завжди спритніша чи швидше розвивається, через те що тягнеться до старших.
18. Ранній розвиток – це дати дитині можливість максимально розвинути свої задатки.
19. Тренуйте пам'ять дитини, запропонувавши їй вивчити короткі вірші. Пам'ять – це механізм, який ржавіє коли його не використовують і не тренують.
Десять „Золотих правил”
виховання щасливих дітей
-
Стимулюйте інтелект дитини.Створивши сприятливе, можна підвищити розумовий розвиток дитини. Тому – не гайте часу. В ранньому дитинстві мозок краще сприймає нове, накопичте знання. Пізніше засвоїти їх набагато важче.
-
Формуйте самоповагу.Висока самооцінка додає сміливості братися за нове, ризикувати і, навіть зазнавши невдачі, все-таки перемагати. Необхідно розвивати в дитини такі здібності, прищеплювати такі навички, котрі б вирізняли її з-поміж інших, викликали б повагу ровесників і дорослих. Діти мають знати, що успіх, майбутній добробут залежить від них самих.
-
Навчіть дитину спілкуватися.Є шість умов, за яких у дитини виробляються корисні навички: - щира любов до батьків дає відчуття захищеності; - приязне ставлення до навколишніх, не лише до близьких і рідних; - зовнішня привабливість: одяг, манери; - можливість спостерігати правильне соціальне спілкування: поведінка батьків, вчителів, ровесників; - висока самооцінка, а звідси – впевненість у собі; - мати хоча б середній запас слів, вміти підтримувати розмову.
-
Пильнуйте, щоб дитина не стала „ телеманом ”.Телевізор, відео. Як злі чаклуни, здатні красти в дитини години, дні й роки. Надмірний перегляд телепередач гальмує в дітей розвиток лівої півкулі головного мозку. А вона визначає розвиток мовлення. „Телемани” стають нервовими, миттєво реагують дією, не намагаючись осмислити та обговорити події. Телепередачам слід протиставляти заняття спортом, музикою, читанням, корисною домашньою роботою тощо.
-
Виховуйте відповідальність і порядність.Не лише повсякчас пояснюйте, що таке добре, а що – погано, а й закріплюйте гарні навички, карайте за негідні вчинки, тільки не різко. За приклад дитині має слугувати гідна поведінка батьків, а пізніше – ровесників.
-
Навчіть дитину шанувати сім’ю.Щоб виростити ніжних і люблячих дітей, оточіть їх піклуванням, ласкою з перших днів життя. Діти мають бачити все тільки добре та розуміти „хочу” і „треба”.Любов і повага між членами родини краще за будь-яку лекцію дадуть зрозуміти дитині, що сімейне життя – це, насамперед, рівноправність у стосунках, відповідальність перед коханою людиною, бажання зробити для неї добро, виявляти ніжність та взаємну повагу.
-
У кожної дитини має бути гарний друг.Друзі, яких виберуть собі ваші діти, впливатимуть на їх орієнтири й поведінку.Батьки спрямовують і зміцнюють цю дружбу та дбають про якнайширше коло знайомств із ровесниками з благополучних сімей.
-
Будьте вимогливими.Діти з високою самооцінкою, почуттям власної гідності, вмінням робити щось краще за інших виховуються, як правило, у сім’ях, де до них ставлять високі вимоги: дотримуватися порядку в домі, організовувати своє дозвілля, гідно поводитися.Не будьте тиранами. Запам’ятайте, що відповідальними, розумними й слухняними діти стають не одразу. На це треба витратити роки.
-
Привчайте дитину до праці.Певною мірою ви можете запрограмувати життєвий успіх своїх дітей. Отож, подбайте, щоб вони без примусу набули трудових навичок, допоможіть заповнити їхнє життя цікавими й корисними справами, що вимагають певних зусиль на шляху до успіху. Нехай вчаться долати труднощі, впевняться, що можуть впоратися з будь-якою справою.Але все це має бути цікавою, захоплюючою грою, а не важкою необхідністю.
-
Не робіть за дітей те, що вони можуть зробити самі.Нехай все перепробують, вчаться на власних помилках.Треба щоб вони брали участь у сімейних нарадах.Нехай якнайраніше привчаються робити щось для інших, особливо те, що в них добре виходить.
Рекомендації батькам
щодо виховання дитини
-
Любіть свою дитину такою, якою вона є, а не за її досягнення та успіхи.
-
Не порівнюйте її з іншими дітьми. Порівнюйте її з самою собою (такою, якою вона була вчора і, можливо, буде завтра).
-
Не слід постійно турбуватися про дитину, намагатися постійно оберігати її від можливих небезпек, які часто є надуманими. Сподівайтеся, що вона зможе самостійно подолати життєві труднощі.
-
Не сваріть, а тим паче не ображайте дитину в присутності чужих людей. Поважайте почуття і думки дитини. На скарги з боку оточення відповідайте: «Дякую, ми вдома обов'язково поговоримо на цю тему».
-
Засуджуйте не саму дитину, а її вчинок.
-
Навчіть дитину розповідати про свої проблеми. Обговорюйте з нею конфліктні ситуації, які виникають з однолітками і дорослими. Щиро цікавтесь її думкою, тільки так ви зможете сформувати в неї правильну життєву позицію.
-
Постійно спілкуйтеся з дитиною. Нехай вона розповість вам, як провела день, з ким гралася, що було у школі тощо. Слухайте уважно, ставте запитання, щоб дитина відчувала, що це вам справді цікаво.
-
Допомагайте дитині виконувати те, що вона поки що не вміє робити сама. Ніколи не відмовляйте їй зі словами: «Я теж цього не вмію робити».
-
Не розхвалюйте дитину але й не забувайте її заохочувати, коли вона цього заслуговує. Хваліть словом, усмішкою, ніжністю, а не відкупайтеся заохоченнями (купівля нової іграшки або солодощів). Пам'ятайте, що похвала, як і покарання, має відповідати вчинку.
-
Підтримуйте вдома чіткий розпорядок дня. Час прийому їжі, виконання домашніх завдань і сну має відповідати цьому розпорядку.
-
Не намагайтеся все зробити за дитину, дайте їй свободу. Пам'ятайте, що дитина потребує не стільки самостійності, скільки права на неї.
-
Проводьте дозвілля разом з дитиною. Залучайте дитину до обговорення сімейних проблем, вислуховуйте та обговорюйте її думку.
-
Допомагайте дитині розвивати її здібності.
-
Не формуйте взаємини на заборонах. Завжди пояснюйте причини ваших вимог, якщо можливо, запропонуйте альтернативу. Повага до дитини зараз — фундамент поважливого ставлення до вас у теперішньому й майбутньому.
-
Будьте терпимими до вашої дитини.
Перший раз у дитячий садок!
-
Для того, щоб полегшити перебіг адаптації, заздалегідь учіть малого науки спілкування з іншими: поясніть, що таке дружба, чому треба йти на поступки, враховуючи інтереси інших дітей. Корисно виводити дитину на прогулянки у двір, щоб вона спілкувалася з іншими дітьми.
-
У дитячих садках працюють досвідчені, кваліфіковані педагоги, які зуміють ввести ваше маля в колектив, адаптувати його до нових умов. Краще, звичайно, поступове звикання до зміни оточення. Поки дитина приглядається до нових товаришів, цікавиться новими іграшками, побудьте неподалік. Коли через півгодини або годину після приходу переконаєтеся, що дитина почувається спокійно, лагідно, скажіть їй, що вам треба йти, що невдовзі ви прийдете за нею й заберете додому. Якщо навіть маля трохи й поплаче без вас, вихователь зможе утішити й забавити дитину.
-
Спершу залиште її в садку на кілька годин, потім – на півдня. Невдовзі все ввійде в належний ритм. Різноманітні іграшки, можливість гратися з іншими дітьми швидко зацікавлюють малят. І вони звикають до садка.
-
Розповідайте дитині якомога більше доброго про садок і активно привчайте її до самостійності. В колективі добре закріплюються навички самообслуговування, але закласти їх треба у сім'ї, як і навички гігієни.
-
Батьків часто турбує, як одягти дитину для дитсадка. Насамперед так, щоб їй було зручно. Одяг має бути міцним, не ускладнювати рухів дитини ( під часбігу,стрибків) і таким, щоб малюк міг сам одягатися. Привчіть його правильно застібати пальто, надягати шапку, знімати й взувати черевики (нехай взуття буде досить просте, аби дитині не довелося вибиватися із сил, стягуючи його з ніг). Безумовно, матері простіше самій одягти і роздягти дитину, але варто бути терплячим – нехай учиться самостійності, дорослішає. Перетворіть цю процедуру на цікаву гру.
-
Дитина ще вдома повинна привчитись вішати або акуратно складати свій одяг, давати раду іграшкам, правильно поводитися з олівцями, клеєм, іншими предметами.
-
Найголовніше, скажіть що дуже любите дитину та обов’язково прийдете за нею, не будьте байдужими до проблеми адаптації і цей період пройде набагато швидше.