-
Повсякденний
-
Червоний передзвін
-
Святковий
-
Водосвятний
-
Зустрічний
-
Розповідь ченця
-
Омана
-
Дерев’яна русь
ВИКОРИСТАННЯ МУЗИКИ ДЗВОНІВ
У РОБОТІ З ДІТЬМИ
«Дзвін – це молитва у звуці, ікона, яка звучить»
Важко переоцінити в наш час важливість проблеми зміцнення здоров’я дітей усякими засобами зокрема – етнопедагогічними. Тому актуальним є питання використання тих, що пов’язані з розповсюдженими колись, а нині відроджувальними церковними дзвоніннями. Дзвони – це акустичні феномени, які супроводжували українця від народження до смерті. Дзвони – не тільки поважна належність кожного церковного храму, а й музичні інструменти, самобутні пам’ятники історії, культури, твори художнього ливарництва, пам’ятки писемності.
В умовах урбанізації та інформатизації посилюється значущість зв’язку здоров’я з духовністю, мораллю, йдеться про необхідність гармонізації людських взаємин в соціумі, готовність особистості до налагодження стосунків на основі гуманності. Тобто серед видів здоров’я важливе місце займає його морально-духовна складова. У сферу духовного здоров’я включають не тільки віру в Бога, а й у себе, свої моральні уявлення, спосіб мислення, звички, почуття.
Музика дзвонів має надзвичайну силу, вона надзвичайно цілюща для кожної людини. Голос природи лікує душу і тіло. Він надихає духовно, відновлює енергію, гармонізує психіку та підвищує захисні силу організму.
Численними прикладами доведена ефективність дзвону для лікування захворювань і патологічних станів: стрес, нервозність, безсоння; вегето- судинна дистонія; депресія, психічні розлади; гіпертонія і серцево-судинні
захворювання; виразка шлунку і 12-палої кишки; бронхіальна астма; біль при різних захворюваннях; інфекційні захворювання (грип, гепатит); зниження імунітету; мастопатія, зниження лактації; жовчно - і нирково кам'яна хвороба; приглухуватість.
У закладі створена система роботи по формуванню компетентності дітей у сфері використання дзвонової музики як засобу оздоровлення особистості й зміцнення духовних сил.
Важливе місце для формування у дітей готовності до слухання звонарских композицій належить заняттям з валеології (безпеки життєдіяльності), музики, зображувальної діяльності, заняттям практичного психолога, вчителя-логопеда.
Використання дзвонів у повсякденній роботі з дітьми
У роботі з дітьми педагоги закладу використовують музику дзвонів під час:
-
«хвилини тиші» з метою насичення повітря високими енергіями добра та любові;
-
перед заняттями з метою активізації уваги, стабілізації психоемоційного стану дитини, створення позитивної мотивації.
З метою відновлення енергії, гармонізації психіки, зменшення втомлюваності дітей, відновлення працездатності для подальшої успішної роботи практикуються релаксаційні хвилинки із використанням «звукового масажу».
З дітьми проводяться бесіди про дзвони: « Цілюща сила дзвону»; « Які бувають дзвони»; Як правильно слухати дзвін»; «Вплив дзвонів на організм людини»; «Вплив дзвонів на духовний стан людини».
Цікавим для дітей видом роботи є дидактичні ігри. З дітьми проводяться "Чую дзвін та не знаю де він", "Аукціон прислів'їв та приказок про дзвони", "Двони" тощо.
З метою стабілізації психоемоційного стану дитини, домінування процесів гальмування над збудженням вихователі використовують слухання музики дзвонів перед сном, також під час пробудження з метою розгальмовування нервової системи, виклику позитивних емоцій.
Використання музики дзвонів на музичних заняттях
Музичні керівники активно використовують музику
дзвонів на музичних заняттях, вчать дітей грати на
дзвонах поодинці та в оркестрі; привчають слухати
музику дзвонів, відчувати гармонію та красу.
З метою привернення уваги дошкільників та
школярів до церковних дзвонів і дзвонінь діти на
музичних заняттях залучаються до гри на
музичних інструментах в оркестрі. Вони грають
на металофоні, ложках, клепечках, дзвониках.
Формування повноцінного сприймання
церковних дзвоніть у навчальному закладі
відбувається через сучасну, класичну та народну музику.
На музичних заняттях била, дзвони та дзвіночки
використовуються з лікувальною метою. Їхні звуки мають
двоякий вплив: вони діють на тіло і душу.
Використовуються в лікуванні психо-соматичних захворювань, таких як гіпертонічна хвороба, виразка шлунку, бронхіальна асма та інші.
Використання музики дзвонів у
корекційно-розвиваючій роботі з дітьми
Спів дзвонів насичує простір позитивною енергією, очищає навколишнє середовище, насичує повітря високими енергіями добра та любові. Акустична хвиля при дзвоні розповсюджується у вигляді христа. Також відбувається очищення простору на фізичному рівні.
Основна мета прослуховування музики дзвонів у роботі практичного психолога - подолання бар’єрів у спілкуванні; покращення розуміння себе та інших; зняття психічного напруження; створення можливостей для самовираження; набуття навичок адекватної групової поведінки; соціалізація особистості у суспільстві.
Для забезпечення психологічного комфорту проводиться робота з дітьми, які не йдуть на контакт або мають певні психічні порушення (адже доведено, що передзвін робить комунікабельним навіть невпевнену у собі людину) Практичний психолог музикотерапію використовує в індивідуальній та груповій психокорекції як фонове супроводження релаксаційних вправ. Музика дзвонів значно допомагає стабілізувати психо-емоційний стан дітей, підвищує опір організму до негативних впливів зовнішнього середовища, впливає на загальний стан здоров’я дітей.
Музика дзвонів використовується як психічна та соматична релаксація для регуляції психоемоційного стану.
У медико-профілактичній роботі з дітьми
Вчені виявили, що ультразвук супроводжуючий удар дзвону, надає згубну дію на багато хвороботворні мікроби. За рахунок розподілу потужності звукової хвилі, структури мікробних клітин руйнуються. Це властивість дзвону було відомо вже в давнину, коли дзвони використовували під час епідемій. Може і зараз в період епідемії грипу варто частіше і довше дзвонити у дзвони.
Музика дзвонів у навчальному закладі використовується для лікування захворювань та паталогічних станів, підвищення імунітету, для загального оздоровлення, підвищення опірності організму, профілактика захворювань:
під час карантину; під час проведення лікувального масажу; під час карнтину.
Як правильно слухати дзвін
Важливо відзначити, що знеболююче і бактерицидну дію надає живий дзвоник, при звукозапису порушується ультразвуковий спектр дзвону.
Для прослуховування дзвону в домашніх умовах бажано використовувати диски з форматом запису WAV (CD диски), хороші колонки потужністю 30 Вт і якісну акустику. Запис у форматі МР3 при стисненні втрачає якість звуку, і, відповідно, знижується лікувальний ефект від прослуховування. Небажано використовувати навушники. Якщо при прослуховуванні дзвону затягує в сон, розслабтеся і спіть. Воістину це буде цілющий сон. Віруючим перед прослуховуванням дзвону потрібно прочитати «Отче наш», під час програвання запису - псалом 50, в кінці - «Гідно є». Дуже важливо хоча б раз у рік слухати живий звук дзвону. Живий дзвін має дуже високі частоти, які не відтворюються ніякою акустикою. Ефект очищення від самостійної спроби подзвонити в дзвін багаторазово підсилюється. Лікувальний вплив дзвону можливо лише в тому випадку, якщо він не викликає подразнення та сеанс терапії живим звуком безпосередньо під дзвоном не перевищує 15-20 хвилин.
Орієнтовний перелік музики дзвонів для використання
Як свідчить досвід роботи з дітьми, використання дзвонів на музичних заняттях, у повсякденні, у корекційно-розвиваючій та медико-профілактичній роботі з дітьми звертає увагу на багатство музичного довкілля, формує здатність вибирати серед засобів зміцнення духовного здоров’я музику дзвонів, привертає увагу до майстерно-змальованих церковних дзвонінь у художніх творах, сприяє розвитку чутливості особистості. Гармонізуючий вплив активізує передусім резервні можливості й неспецифічну опірність організму хвороботворним діям середовища.
Досвід роботи з даного питання вивчається Інститутом фізичної культури (кафедрою здоров’я людини та фізичної реабілітації) Сумського державного педагогічного університету ім. А.С.Макаренка.
Висвітлення досвіду роботи з оздоровлення дітей дзвоновою музикою!
На ІІ науково-практичній конференції з міжнародною участю «Арттерапевтичні технології у здоров’язбережувальній діяльності сучасних закладів освіти» директор Борисенко Т.Д. представляла використання дзвонової музики як засобу оздоровлення та зміцнення духовних сил дітей у жовтні 2017 року.
На IХ Міжнародній виставці «Сучасні заклади освіти – 2018» за презентацію досягнень й інноваційних пошуків у реформуванні національної сфери освіти і науки посібник «Використання дзвонової музики як засобу оздоровлення й зміцнення духовних сил дітей у сучасному закладі освіти» (авт. Борисенко Т.Д.) отримав срібну медаль у номінації «Упровадження сучасних засобів навчання, проектів, програм і технологій для вдосконалення та підвищення ефективності освітнього процесу» у березні 2018 року.
Стаття «Дзвонова музика та шляхи використання її у роботі з дошкільниками», авт. Головченко А.О. опублікована у збірці «Дошкільна освіта: від традицій до інновацій». Матеріали ІІІ Всеукраїнської науково-практичної конференції для студентів, магістрантів та молодих науковців (11-12 жовтня 2017 року, м.Суми). – Суми: ФОП Цьома С.П., 2017 -418с.
Стаття «Дзвонова музика та її роль в естетичному вихованні старших дошкільників», автор Головченко А.О., опублікована в збірці матеріалів ІІ Всеукраїнської науково-практичної конференції для студентів, магістрантів та молодих науковців (25-26 квітня 2018 року, м.Суми: ФОП Цьома С.П., 2018 -334с) «Дошкільна і початкова освіта: реалії та перспективи».
Борисенко Тетяна Дмитрівна, директор КУ Сумський НВК №11 м. Суми, Сумської області, 22 серпня 2015 року брала участь у V Міжнародній науково-практичній, історико-краєзнавчій конференції "Дзвони в історії і культурі народів світу" та представляла досвід роботи навчального закладу з оздоровлення дітей дзвоновою музикою. Матеріали виступу Тетяни Дмитрівни на тему "Зміцнення здоров'я дітей засобами дзвонової музики" надруковані у науковому збірнику "Дзвони в історії і культурі народів світу". Вип.5.- Луцьк: ПВД "Твердиня", 2015.
Опублікована стаття «Доцільність застосування дзвонової музики в процесі фізичної реабілітації дітей, які часто хворіють», авт. Борисенко Т.Д., Демченко Л.В. у збірнику наукових праць «Релігія, релігійність, філософія та гуманітаристика у сучасному інформаційному просторі: національний та інтернаціональний аспекти: зб. наукових праць»/ за аг. ред. д. філос. н. Журби М.А.- Рубіжне: вид-во СНУ ім. В.Даля, 2015.-246 с.