Мета екологічної освіти сьогодення в тому, щоб пробудити в усіх вікових групах населення занепокоєність станом навколишнього природного середовища та поєднати екологічне мислення й екологічну поведінку з розумінням того, що все у світі взаємопов'язане, що певна дія людини викликає часом непередбачені наслідки впливу на природу. Отже, екологічній освіті дітей дошкільного віку та учнів початкової школи у закладі освіти відводиться велике значення.
Починати екологічне виховання слід із дитинства, бо в цей час набуті знання можуть далі перетворитися на міцні переконання. Доки діти малі, квіти, трави, комахи, птахи, дерева, тварини — усе це близьке їм. Збуджувати симпатії до рослин і тварин, розкриваючи їх сутність, — один зі шляхів виховання дбайливого ставлення до природи.
Діти самі потребують любові й ласки. Водночас вони можуть безкорисливо і безмірно віддавати свою доброту всьому живому. Тільки б їм допомагали зберегти доброту на все життя. Це і є нашим вкладом у екологічне виховання
ЕКОЛОГІЧНЕ ВИХОВАННЯ
У закладі освіти для здійснення екологічного виховання є достатні умови. Такою є екологічна кімната, де організовано природні зони, устатковані акваріуми, тераріум, як зразки штучного створення біоцентрів, є необхідне обладнання, інвентар для догляду за рослинами та тваринами, птахами, пошуково – дослідницької діяльності.
Тут діти виконують дослідницьку роботу з повітрям, ґрунтом, водою, рослинами, виготовляють іграшки з природного матеріалу, годують рибок, доглядають за мешканцями кімнати, поливають квіти. Заняття – «милування» в ній проходять піж спів барвистих папуг, «хвилинки - споглядання» могли б перетворитися на години спостережень за рибками, кроликом тощо.
В екологічній кімнаті є унікальна лялька "Матінка природа". Ця лялька – своєрідний гімн неймовірної розмаїтості живої природи нашої планети. Сама найвміліша ткаля не зітче такої рясної плахти, як Матінка Природа. Лялька знайомить з неповторною фауною та флорою планети, прекрасним і незбагненним тваринним і рослинним світом. Допитливий малюк познайомиться з комахами і рибами, плазунами і птахами, великими й маленькими звірами, які розміщені на різних ярусах одягу ляльки. На руках Матінки Природи знаходять прихисток численні комахи та їхнє потомство. А з гори лине жайворонкова пісня: доноситься голос, як срібний дзвіночок, тремтить переливається, застигає в повітрі. На волоссі грають і сяють, мов самоцвітне каміння, краплинки чистої роси. Коли лялька одягає покривало ночі, з’являються зорі, місяць, загадковий чумацький шлях. Граючи з лялькою, на серці стихають негоди, на думку не лізуть клопоти: добра надія обгортає тебе добрими думками, бажаннями. Хочеться самому жити і любити!
На території закладу висаджені фруктові, декоративні, хвойні дерева та кущі, що створюють навколо екологічну природну зону. Працею педагогів створені альпійські гірки, де зібрані різновиди трав і квітів, яким не притаманно рости в нашій місцевості, що дає змогу дітям розширити свій кругозір.
Важливим елементом еколого розвивального середовища є квітники, город, де в весняно – осінній період діти дошкільного віку під керівництвом своїх вихователів вирощують городні рослини, висаджують ділянки «Зелена аптека», «Куточок поля» тощо.
На території навчального закладу проводиться робота на «екологічній стежині», як важливого елемента еколого розвивального середовища. Маршрут стежини проходить через город, квітники, сад, є зупинка «Царство комах та птахів», «Царство каміння»,«Ялинкова алея » тощо. На екологічній стежині педагоги проводять заняття-милування природою, екскурсії в природу, екологічні хвилинки.
Діти закладу освіти беруть участь у заходах до Дня землі, обговорюють різні екологічні ситуації, вирішують, як можна допомогти тій чи іншій живій істоті, як потрібно берегти та охороняти природу свого краю, всієї планети, перевіряють народні прикмети про взаємозв¢язки в природі, виконують нескладні досліди. Педагоги виховують у дітей гуманне ставлення до природи, допомагають їм розуміти, що людина і природа тісно пов¢язані між собою.
Куточки природи у групах закладу освіти мають креативне оформлення: цікаво оздоблені горщики для квітів декупажем, в’язаними кашпо, мотузками., бантиками тощо. На квітах поновлені стікери з назвою квітки та позначками по догляду за нею.
Наявне обладнання для праці, пошуково-дослідницької діяльності, програмові квіти. У групах створені інформаційні папки, де викладена цікава та корисна інформація про програмові квіти.
Створені дослідницькі міні-лабораторії, де ведуться спостереження за ростом насіння різних культур та порівняльні спостереження. У всіх групах пізнавальні природничі осередки зручні для дітей, постійно оновлюються відповідно сезонів, є базою для проведення занять, виховних заходів, пошуково-дослідницької діяльності, праці.
живі квіти групи "Теремок" |
---|
куточок групи "Теремок" |
куточок групи "Дзвіночок" |
дослідницька ділянка групи "казочка" |
куточок групи "Казочка" |
куточок групи "Зірочка" |
куточок 4 класу |
обладнання для дослідів |
куточок 1 класу |
6.JPG |
куточок групи "Дзвіночок" |
куточок групи "Казочка" |
куточок 1 класу |
куточок 4 класу |
куточок групи "Калинка" |
куточок групи "Калинки" |
УЧАСТЬ У ЕКОЛОГІЧНИХ ПРОЄКТАХ
Заклад освіти брав участь у міських освітніх проєктах:
"Голос рідної природи", у загальнодержавній акції "Нагодуй птахів взимку", в освітньому проєкті "Рішення в стилі ЕКО". В ході проєктів та екологічних акцій проводилися тематичні прогулянки (екскурсії) екологічного спрямування з метою формування у дітей природничо-екологічної компетентності, екологічної культури, діти виготовляли разом з батьками годівнички, підгодовували пташок взимку, виготовляли еко-іграшки...
День дитини дослідника
Щорічно у січні проходить День дослідника під гаслом «Досліджуй, отримуй досвід і насолоджуйся!»
Мета дня: «Даруймо дітям радість пізнання».
Під час Дня дитини дослідника з дітьми проводяться елементарні досліди зі снігом та льодом, магнітами та водою, тканиною та сипучими речовинами, тощо…Дітям подобається дослідницька діяльність - це важливий шлях до пізнання. Цінність дослідів полягає в тому, що для власної діяльності діти не отримують готових знань від педагога. Досліджуючи, дитина отримує знання у певний логічній послідовності. Елементарні дослідження поглиблюють знання дітей про явища природи, у дітей поступово виявляється пізнавальний інтерес до експериментування, розвиваються всі аналізатори, чуттєвий досвід, мислення, з'являється вміння самостійно знаходити альтернативні шляхи пошуку інформації та визначення властивостей матеріалів, поширюються знання про взаємозалежність явищ живої та неживої природи.