Методичні рекомендації щодо організації
дитячих свят в закладах дошкільної освіти
При організації дозвіллєвої діяльності обов'язково враховувати вікові та
психологічні особливості дітей різних вікових категорій. Оптимальна
тривалість святкових заходів для дітей молодшого віку – 40-50 хв, для
старшого віку – 50-60хв.
• Кожен сценарій свята розробляється творчою групою працівників ЗДО для конкретної групи дітей з урахуванням потенціалу музичного керівника, фізінструктора, вихователів та батьків вихованців.
• В підготовці та проведенні свята повинні брати участь усі діти. Не можна допускати ситуацій, коли одні діти, здібності яких дещо ширше розкрилися на цей час, будуть перевантажуватись, а решта залишаться виключеними з активних діячів на святі. Педагог повинен кожному знайти певну роль відповідно його нахилів та здібностей. Особливої уваги потребують діти, яким необхідний індивідуальний підхід, їх потрібно зацікавити, щоб вони впевнено почували себе в колективі і повірили у власні сили. Не можна відлучати від участі у святі дітей, які пропустили підготовку до нього.
• Репетиції масових номерів (пісень, танців, музичних ігор, інсценувань), як правило, проводяться на музичних заняттях, а творчих груп – на спеціальних заняттях у ІІ половину дня з тривалістю 10-15 хв.
• Готовність свята в цілому перевіряється на генеральній репетиції, яка проводиться не пізніше, ніж за тиждень до свята. Неприпустимими є багаторазові масові репетиції повного ходу свята.
Після цього можуть вноситись корективи і викристалізовуватись кінцевий варіант сценарію свята. При цьому варто пам'ятати про те, що діти не повинні побачити все свято в цілому, почути всі тексти, бути посвячені у сюрпризний момент, знати всі ігри, включені у святкову програму.
• Особливе місце на етапі реалізації дитячого свята посідає сюрпризний момент, який розгортається у кульмінаційній зоні. Завданням сюрпризного моменту є підготовка дітей до заслуженого отримання подарунку, який має бути на кожному святі. Доречно, щоб подарунок був одним і бажаним, легко утримувався у руці дитини.
ПОРАДИ ПЕДАГОГАМ
ОБЛАШТУВАННЯ КУТОЧКА КНИГИ
Виховання в дошкільнят читацької культури, любові до художнього слова, інтересу до
книжки – важливі завдання педагога. А їх реалізації сприяє створення в групі куточка книги. Осередок книги має бути не лише зручним для малюків, а й таким, що розвиває пізнавальну активність, емоційність, творчість, бути базою для проведення занять, виховних заходів.
Основні вимоги до обладнання:
-
Достатнє освітлення
-
Відповідність меблів зросту дітей
-
Постійні оновлення, видозміни.
Які ж складові мають наповнювати куточки книги в дошкільних групах?
1. Література – рекомендована Базовим компонентом та чинними програмами розвитку дитини дошкільного віку (відповідність віку та розвиткові дошкільнят). Добирати книжки слід гуманістичного спрямування, які не спонукають до агресії, не навчають негативних вчинків. Тексти мають бути високохудожніми, мова відповідати сучасним літературним нормам. Ілюстрації мають за стилем виконання відповідати змісту твору, його основній ідеї. Занадто яскраві ілюстрації спочатку приваблюють, а потім стомлюють малят. Небезпечним для зору малят є глянцевий (блискучий) папір. За гігієнічними вимогами до дитячої книги її папір не повинен бути як занадто темним, так і занадто білим. Шрифт, який читає дошкільник має бути великим (16-й та 18-й кегль), інтерліньяж – широким.
- молодший дошкільний вік – твори про тварин, природні явища, казки побутового змісту; фольклор - пісеньки, пестушки, потішки.
- середній та старший дошкільний вік – художня література згідно віку дітей, довідкова та енциклопедична дитяча література.
2. Тематичні виставки, присвячені творчості дитячих письменників, згідно пам`ятних дат. Доповнювати їх можуть портрети письменників, репродукції картин, серії ілюстрацій до казок, дитячі журнали, фотоальбоми. У старших дошкільних групах доречні будуть плакати з прислів`ями, які діти вивчають на заняттях.
3. Створення дітьми книжок-саморобок – поєднання роботи з дитячою книжкою з іншими видами діяльності: презентація книжок-крихіток, книжок-велетнів, закладкок, паперових іграшок, ліплення казкових героїв, дитячі малюнки, виготовлені макети за мотивами казок, дитячі поробки.
4. Книжкова лікарня - необхідний матеріал для «лікування» книг: ножиці, клей, різноманітний папір, картон тощо.
5. Книги-іменинники - книжки, які відзначають ювілей, книжки - герої дня, тижня.
В осередку книги бажано влаштовувати періодичні книжкові виставки на полицях-вітринах, театралізовану діяльність, сюжетно-рольові ігри, вікторини.
Адаптивна освіта
Зміна ролей педагога за програмою «Крок за кроком»
Основні поняття :
-
Навчання-це діяльність.
-
Діти навчаються по різному.
-
Навчання може початися з будь-якого моменту та будь-якому місці.
-
Багатозначні навчальні завдання збільшують мотивацію.
-
Знання будуються на багатому навчальному середовищі
-
Існуючі знання поглиблюються та поширюються новими знаннями та навичками.
-
Оцінювання та зворотній зв’язок формують навчальний процес та наступну дію.
-
Навчання один з одним та один від одного
Організація освітнього процесу:
-
Педагоги спонукають дітей активно обмірковувати й приймати рішення щодо організації роботи й гри.
-
Педагоги сприяють тому, щоб діти ефективно використовували свій час у процесі навчальних та розвивальних видів діяльності.
-
Педагоги змінюють тривалість навчального часу в залежності від здібностей і потреб дітей.
-
В групі діють правила, що регламентують поведінку , та домовленості стосовно організації роботи.
-
Заняття цікаво й раціонально вибудувані.
-
Спільна відповідальність за раціональну організацію набуває більшої ваги в наслідок ефективної співпраці та можливості залучати помічника педагога.
Втручання щодо розвитку дітей за програмою
«Крок за кроком»
-
Змініть групову кімнату,перегляньте куточки діяльності.
-
Перевірьте зміст куточків діяльності та змініть непривабливий матеріал на цікавіший.
-
Впроваджуйте новий, нетрадиційний матеріал та види діяльності.
-
Спостерігайте за дітьми, вивчіть їхні інтереси, визначте діяльність, що орієнтована на особистість.
-
Підтримуйте діяльність, стимулюючи активність та збільшуючи втручання.
-
Розширюйте можливості дітей виявляти ініціативу та підтримуйте їх озвученими правилами та погодженнями.
-
Вивчайте стосунки кожної дитини з ровесниками та намагайтеся покращити їх.
-
Впроваджуйте діяльність, яка допомагатиме дітям пізнавати світ.
-
Дізнайтеся , хто з дітей має емоційні проблеми і забезпечте їм підтримку та допомогу.
-
Дізнайтеся, хто з дітей має проблеми у розвитку та визначте дії, які слід виконати для їх вирішення.
Педагоги мають бути:
-
Відкриті до спілкування з дітьми, тоді дітям буде легко налагодити контакт з педагогом.
-
Керувати процесом, створювати дружню атмосферу та забезпечувати умови для того, щоб діти теж мали певну відповідальність й залучалися до участі у навчально-виховному процесі.
-
Поважати дітей і намагатися забезпечити таке саме ставлення один до одного.
-
Створювати мотивацію, стимулювати, заохочувати.
-
Створювати умови для того, щоб діти могли працювати самостійно й разом з іншими.
-
Забезпечувати впорядкований і організований навчально-виховний процес.
ОРГАНІЗАЦІЯ ПРОГУЛЯНКИ
У режимі дня закладу дошкільної освіти передбачаються дві прогулянки: у першій половині дня та у другий. Під час прогулянки повною мірою повинні реалізовуватися освітньо завдання.
-
Оздоровлення дітей.
-
Фізичний розвиток.
-
Розвиток самостійності.
-
Розширення кругозору.
-
Ознайомлення з навколишнім світом.
-
Виховання естетичних почуттів, культури поведінки.
Педагог сприяє розвитку у дітей елементарних природно - наукових уявлень про фізичні властивості навколишнього світу, формуванню географічних знань (відповідно до вікових можливостей) і екологічної культури, емоційно позитивного відношення до живої і неживої природи.
З метою успішної реалізації перерахованих вище завдань необхідно ретельне перспективне планування цього режимного моменту.
При плануванні прогулянки вихователь повинен враховувати безліч різноманітних факторів: погодні умови, вік і контингент дітей, наявність інвентарю та відповідного обладнання, і багато чого іншого.
Структуру прогулянки умовно можна представити в такий спосіб:
-
спостереження;
-
трудова діяльність дітей;
-
рухливі ігри;
-
індивідуальна робота дітьми;
-
самостійна діяльність дітей;
-
індивідуальні бесіди з дітьми;
-
організація самостійної діяльності дітей;
-
індивідуальна робота з дітьми (розвиток мови, пізнавальний розвиток)
-
Різновиди прогулянок
-
Типова - максимально вільна діяльність дітей (максимум атрибутів).
-
Комбінування: цільова прогулянка і самостійна діяльність.
-
Прогулянка - екскурсія - похід.
-
Спортивні естафети.
СПОСТЕРЕЖЕННЯ
Спостереження - це в першу чергу спостереження за сезонними явищами в живій і неживій природі. Важливо закріплювати знання дітей про те, що ці зміни впливають на життя тварин і людини, навчити робити висновки про взаємозв'язки різних природних явищ. Переважно планувати спостереження на прогулянці по днях тижня.
Спостереження розвиває допитливість. Вихователь підтримує інтерес дітей до прикмет пори року, задає запитання, які націлюють увагу дитини та спонукують їх до подальших спостережень. Отримані спостереження можна закріпити наступними замальовками, складанням розповідей. На літній, весняній, зимовій, осінній прогулянці педагоги періодично звертають увагу дітей на колірну гаму дерев.
Використання віршів на певну тему при спостереженнях і розглядання допомагає підсилити враження дітей від прогулянки.
Вірші про природу, загадки, народні прикмети й прислів'я - всі ці нехитрі словесні прийоми дозволяють зробити прогулянку більше емоційної, направити спостереження дітей у потрібне русло.
ТРУДОВА ДіЯЛЬНіСТЬ
Дітей залучають до збору насіння квітів на клумбі, осіннього листя для гербарію та прикраси групової кімнати, пересаджуванню квітів із клумби у горщики для куточка природи, прибирання на прогулянковому та спортивному майданчиках.
Для успішного вирішення завдань щодо розвитку самостійності і акуратності, прищепленню працьовитості дуже важливо правильно підібрати дитячий інвентар: граблі, лопатки, совки, відра, візочки. Велике значення при організації праці з дітьми на прогулянці має емоційне відношення до справи, що задає вихователь ще до початку роботи. Не завжди сама робота буде цікавити дітей, іноді їх залучає мета, поставлена вихователем, а під час виконання роботи захоплюють спільність інтересів, злагодженість, змагання тощо.
Не менш важливо створити правильну мотивацію, пояснити, чому необхідно зробити цю роботу саме сьогодні і саме таким способом. Дітей старшої групи варто підводити до розуміння того, що потрібно робити не тільки цікаву роботу, але й необхідно урізноманітнити діяльність, вихователь може запропонувати дітям відгадати загадки.
Щоб правильно керувати спостереженнями та трудовою діяльністю дітей на прогулянці, вихователь повинен поповнювати свої знання про рослини і тварин, володіти практичними вміннями та навичками в цій області, а також методикою проведення спостережень, екскурсій, організації праці дітей дошкільного віку.
РУХЛИВІ ІГРИ
Рухливі ігри плануються і проводяться вихователем самостійно, з урахуванням побажань дітей. Вони можуть бути досить різноманітні, тому щоб уникнути монотонності доцільно спланувати рухливі ігри по днях тижня з урахування пори року. Таке планування дозволяє врахувати інтереси кожної дитини, повністю охопити програмний матеріал рухливих ігор, організувати діяльність вихователя. Обов'язково дві рухливих ігри.
ІНДИВІДУАЛЬНА РОБОТА
Індивідуальна робота на прогулянці теж ретельно планується. При цьому враховуються рекомендації вузьких фахівців. Важливо, щоб дитина, з якою ведеться індивідуальна робота, розуміла її необхідність і охоче виконувала запропоновані завдання.
САМОСТІЙНА ДІЯЛЬНІСТЬ
Самостійна діяльність дітей на прогулянці також має потребує грамотного керівництва.
Вихователь може запропонувати дітям організувати сюжетно - рольову або рухливу гру, цікаві
завдання, іграшки або інвентар для праці й т.п. Необхідний постійний контроль за самостійною
діяльністю дітей.
Як театр починається з вішалки, так і прогулянка починається з роздягальні. Важливим фактором, що впливає на здоров'я дитини, є її одяг. Педагогічний колектив ДНЗ повинен проводити бесіди з батьками по цьому питанню щодо одягу та взуття дитини. Одяг і взуття дитини повинні підходити за розміром, не стискати рухи, бути з натуральних матеріалів і відповідати температурному режиму й погоді. У протилежному випадку можливі перегрів або переохолодження дитячого організму, різні поранення шкіри, травми.
Важливим моментом в одяганні дітей на прогулянку є одночасність і послідовність, тобто діти повинні одягатися по можливості одночасно, щоб чекаючи, не спітніти. Педагоги широко використовують метод змагання, заохочення, а також роздільне вдягання з використанням загадок і приказок. Наприклад, загадується загадка про який-небудь елемент одягу, і ті діти, хто відгадав, повинні швидко і мовчки його надягти. Навіть ті діти, які не відгадали загадку, дивлячись на своїх друзів, швидко одягаються, щоб не бути останніми. Таким чином, дитина не тільки готується до виходу на прогулянку, але й розвиває фантазію, спритність.
Звертаючи увагу на кожну дитину, вихователь постійно повинен тримати в полі зору всіх дітей: вчасно запобігти виникаючому конфлікту, похвалити тих, хто за власною ініціативою навів порядок у шафі та роздягальні. Так створюються гарні умови для всебічного розвитку та виховання дітей на прогулянці.
Прогулянки будуть радісними, цікавими, пізнавальними і досягнуть мети за умови, якщо вихователь зуміє зацікавити та збагатити знання дітей. Дошкільники з величезною зацікавленістю дивляться у навколишній світ, але бачать далеко не всі, іноді навіть не помічають головного. А якщо справжній вихователь, що дивується разом з ними, учить не тільки дивитися, але й бачити, діти захочуть довідатися більше.