ТРУДОВЕ ВИХОВАННЯ
Лише праця в усій її багатогранності, спрямована на пізнання, освоєння світу, на самовираження, самоутвердження особистості у творчості, лише насичення вільного часу працею, яка збагачує духовне життя, може дати людині щастя.
Василь Сухомлинський
Дуже важливо змалку привчити дитину до праці, виховати у неї елементарні трудові вміння і навички. Посильна праця поряд з грою задовольняє прагнення дитини до активної діяльності, самостійності, організованості, дає втіху і радість у повсякденному житті.
Одним з важливих аспектів освітньої роботи в закладі, що потребує особливої уваги з боку дорослих, є трудове виховання, яке здійснюється в процесі організованої та самостійної предметно-практичної діяльності дітей. Одним з основних завдань закладу освіту - є виховання у здобувачів освіти самостійності, працелюбності, правильного ставлення до праці. Безперечно, саме праця — один із провідних чинників усебічного розвитку дітей.
Праця корисна для здоров'я дитини, якщо вона посильна і правильно організована. Рухи дитини, яка володіє трудовими навичками, більш точні та впевнені, вона ліпше орієнтується у просторі, їй зрозуміліший плин часу. Праця сприяє розумовому розвитку. Діти багато дізнаються про властивості матеріалів, з якими працюють, про призначення засобів праці, інструментів, якими вони користуються. Під час трудових дій відбувається розвиток усіх пізнавальних процесів — активного сприймання, уяви, уваги, пам'яті. Включається в роботу мислення, адже дитині потрібно порівнювати, зіставляти предмети, з якими вона працює, встановлювати найпростіші закономірності явищ тощо. Неоціненне значення праця має і для морального виховання дитини, адже під час роботи виховуються такі якості особистості, як здатність до подолання перешкод, спостережливість, зосередженість, старанність, дисциплінованість, самостійність, ініціативність.
Інтерес до різних видів праці у дітей закладу освіти формується під час прогулянок та екскурсій на будівельні майданчики, до магазинів, музеїв, у ході спостережень за роботою, дорослих, зустрічей з батьками – представниками різних професій, у процесі виконання нових трудових дій тощо.